آیا یک آتئیست واقعی میتواند دیندار شود؟

مردی در حال تفکر

بسیاری از آتئیست ها با مسلمانان یا مسیحیانی روبرو می شوند که ادعا می کنند پیش از این آتئیست بوده اند ولی حالا به یک انسان مذهبی و دین دار تبدیل شده اند. موضوعی که به روشنی مشخص است این است که آنها واقعاً آتئیست نبوده اند، بلکه یک مسلمان، مسیحی، یهودی و … تنبل بوده اند. آنها به جای نماز خواندن، رفتن به کلیسا، روزه گرفتن و انجام تکالیف به اصطلاح الهی ترجیح می دادند که نوشیدنی های الکلی مصرف کنند، روابط جنسی متعدد داشته باشند، مواد مخدر مصرف کنند یا هر کاری که به خودزنی منجر شود انجام دهند.

سئوالی که مطرح است این است که چرا طرز تفکر خود را تغییر داده اند و از یک انسان منطقی و متفکر به یک انسان دین دار و مذهبی تغییر کرده اند. پاسخ ها همیشه یکسان است. پاسخی احساسی که بیان می کند آنها یک تجربه خاص و اکتشافی (مانند رویا یا عوارضی که ممکن است پس از مصرف مواد مخدر و الکلی پیش بیاید) داشته اند که منجر به کشف امامان، مشاهده فرشتگان یا دیدن عیسی و … شده است.

برداشتی که می توان داشت این است که اگر این افراد بدون هیچ دلیل منطقی آتئیست بودند، یک آتئیست بد بودند و اگر حالا بدون هیچ دلیل منطقی دیگری انسانی مذهبی و دیندار شده اند، باز هم یک انسان مذهبی از نوع بد خواهند بود.

اگر منطق شما را به سوی آتئیست بودن کشانده است، با اطمینان شما آتئیست خواهید ماند زیرا هرچقدر زندگی شما تغییر کند و در موقعیت های مختلفی در زندگی قرار بگیرید، منطق سرسختانه بدون تغییر خواهد ماند. زیبایی منطق این است که به آنچه امروز احساس می کنید بستگی ندارد.

پاسخ شما به این افراد چیست؟

صفحه اینستاگرام آتئیست ایران
کانال تلگرام آتئیست ایران

۳ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

  • خیلی خوب و قشنگ و عامه فریب دروغ ها رو لابه لای حرفاتون جا میدید افراد بی فکر رو گول میزنه باید بهتون یاد آوری کنم برای اثبات عاقلانه و منطقی یک چیز که به خودی خود درست است نیاز به دروغ حیله فریب و یا نیرنگ نیست.

    پاسخ
  • عرفان راست میگه شما ها مردم رو از راه بی راه میکنید من با آگاهی کامل یک مسلمان هستم هم آتئیست رو شناختم هم اسلام رو بین هردو من اسلام رو انتخاب کرد

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست