6 کار اشتباهی که آتئیست ها انجام میدهند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه
بدون دیدگاه
آتئیست در حال گفتگو با یک خداباور مومن

اگر آتئیست هستید و قصد دارید به خداباوران و مومنان در تجدید نظر عقایدشان و یا حتی کنار گذاشتن عقایدشان کمک کنید، بهتر است به این 6 نکته ای که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت، آگاه باشید:

 1. اهانت به خداباوران و مومنان باعث نمی شود که آنها متوجه حماقت و اشتباه خود شوند بلکه این تصور را خواهند داشت که شما یک احمق هستید.
 2. تلاش برای اثبات اینکه کتاب های مقدس آنها (قرآن، انجیل، تورات و …) یک کتاب داستان بیشتر نیست، فقط آنها را به این نتیجه خواهد رساند که شما کتاب مقدس آنها را نمی فهمید و یا به خوبی درک نکرده اید.
 3. اگر به خداباوران بگویید که فقط یک احمق می تواند داستان های حرف زدن حیوانات و یا زایمان یک خانم باکره را که در کتاب های آنها به آن اشاره شده است باور کند، تاییدی بر نظر آنها خواهد بود که شما توانایی تصور قدرت لایزال الهی را ندارید، خدایی که می تواند جهان را خلق کند و هرکاری که بخواهد را انجام دهد.
 4. ارائه دلایل و مستندات در مورد اینکه داستان های کتب مقدس واقعی نیستند و امکان ندارد اتفاق افتاده باشد، تاییدی بر موضوعاتی خواهد بود که همیشه در درستی آن شک داشتند و این تصور را در آنها ایجاد خواهد کرد که آتئیست ها از خودشان مستندات ساختگی ارائه می کنند.
 5. توضیح چگونگی عملکرد تکامل، اعتقاد آنها در مورد اینکه این نظریه بزرگترین تئوری توطئه در تمامی دوران است را عمیق تر خواهد کرد و شما نیز بدون شک فرستاده شیطان خواهید قلمداد خواهید شد.
 6. ارائه شواهدی به آنان در مورد اینکه خدا برخلاف آنچه که در کتب مقدس توصیف شده است نه تنها اخلاق گرا نیست بلکه بیشتر شبیه یک هیولای خونخوار است، سبب می شود سرهای خود به نشانه تأسف و ناراحتی برای شما تکان دهند که آتئیست ها نمی توانند این موضوع را درک کنند که، زندگی دهنده این حق را دارد که آن را از بین نیز ببرد.

بنابراین لطفاً هیچ یک از موارد بالا را انجام ندهید.

اگر واقعاً قصد کمک به مومنان و خداباوران را دارید باید راه دیگری را در پیش بگیرید. چرا که اعتقاد به یک دوست نامرئی تقریباً همیشه از دوران کودکی آغاز می شود و هیچ کاری هم نمی توان برای مقابله و محافظت کودکان در برابر آن انجام داد. اما ادامه این اعتقاد در بزرگسالی متاثر از منطق معیوب خواهد بود و می توان کارهایی را در ارتباط با اصلاح آن انجام داد.

اینکه به مومنان توضیح دهید که منطق آنان معیوب است، تاثیر مثبتی بر هدف شما که یاری رسانی به آنان است نخواهد داشت. وظیفه شما این است که به آنها کمک و راهنمایی هایی ارائه کنید تا بتوانند نقایص منطق خود را کشف کنند و به آنها با سکوت خود این فرصت را بدهید تا در مورد آن بتوانند فکر کنند. بهترین راه برای انجام این کار این نیست که در مورد اعتقادات خود صحبت کنید بلکه باید از آنها درخواست کنید تا در مورد چگونگی و نحوه دستیابی به عقایدشان توضیح دهند. اگر این کار را با دقت انجام دهید، احتمال اینکه آنها بتوانند خطاهایشان را شناسایی کنند بسیار بالا خواهد بود.

بنابراین این پیشنهادات را برای آتئیست ها داریم:

 1. با ادب و احترام و به دور از تند خویی و بد اخلاقی با نظرات غیر منطقی مومنان و خداباوران برخورد کنید. به یاد داشته باشید که شما با شخصی صحبت می کنید که در کودکی قربانی تلقین های فکری و روحی شده است. بنابراین باید دلسوزانه رفتار کنید.
 2. با صداقت و فکری کاملا باز و پذیرا گفتگو را آغاز کنید و محدودیت های خود را بپذیرید. همچنین هر نکته خوبی که آنها بیان می کنند را تایید و تصدیق کنید.
 3. هرگز با تمسخر و دشنام با مومنان برخورد نکنید. به یاد داشته باشید، شما نمی توانید کسانی که به شما اعتماد ندارند را راهنمایی کنید.
 4. در مورد اعتقادات خودتان به هیچ عنوان صحبت نکنید. بر روی اعتقادات آنان و چرایی اعتقاد به آن متمرکز شوید.
 5. فقط باید سؤال کنید. وقتی یک سؤال جدید می پرسید، مومنان را وادار می کنید تا در مورد ارائه یک پاسخ مناسب به شما فکر کند. اما وقتی نظرات خود را ارائه کنید، آنها به جای اینکه به چرایی و اثبات درستی پاسخ خودشان فکر کنند، بر روی یافتن دلایلی که ثابت کند شما اشتباه می کنید متمرکز خواهند شد.
 6. عجله نکنید و گام به گام پیش بروید. اگر به این نتیجه رسیده اید که آنان در حال فکر کردن به موضوعی هستند، هرچقدر هم که این موضوع بی اهمیت باشد، این فرصت را به آنان بدهید تا بتوانند فاصله بگیرند و بیشتر فکر کنند. پروسه جدایی و تفکر آنان به ساختار ذهنیشان بستگی دارد و حتی از چند ماه تا چند سال نیز می تواند طول بکشد. به یاد داشته باشید که خداباوران و مومنان تنها با تغییر نگاه و شیوه جدید تفکر دست و پنجه نرم نمی کنند بلکه لایه های عمیقی از اعتقادات و عواطفی را که از زمان کودکی روی هم انباشته اند را می شکافند.

البته برخی از مؤمنان هرگز در اعتقادات خود تجدیدنظر نخواهند کرد. نگران آنها نباشید، در نهایت برخی از آنها در آینده اعتقادات خود را دوباره بازنگری خواهند کرد، و اتفاقاً این افراد هستند که تلاش شما را ارزشمند می کنند.

صفحه اینستاگرام آتئیست ایران
کانال تلگرام آتئیست ایران

این مطالب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست