کتاب انسان خردمند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه
3 دیدگاه
دانلود کتاب انسان خردمند

کتاب «انسان خردمند» با عنوان فرعی تاریخ مختصر بشر، روایتی است تاریخی و علمی از پیدایش و تکامل انسان. یووال نوح هراری نویسنده این کتاب با بررسی‌ زیست شناسی و تاریخیِ انسان صدهزار سال پیش تا انسان امروزی، درک و آگاهی ما را از انسان و بشریت افزایش می‌دهد. دکتر یووال نوح هراری، دانش‌آموخته دانشگاه آکسفورد و استاد تاریخ جهان دانشگاه اورشلیم است و این کتاب را در سال ۲۰۱۴ منتشر کرد. انسان خردمند تاکنون به بیش از چهل زبان زنده دنیا ترجمه شده و یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک‌تایمز است. همچنین از ایشان دو کتاب پرفروش دیگر با نام های «انسان خداگونه» و «۲۱ درس برای قرن ۲۱» منتشر شده است.

نگاهی به کتاب «انسان خردمند»

نویسنده در این کتاب تاریخ مختصر بشر را از ۲/۵ میلیون سال پیش تا به حال به صورت گذرا بررسی می‌کند و سیر تحول زیستی و فکری انسان را به چهار بخش تقسیم می‌کند: نخست، انقلاب شناختی که انسان خودش و پیرامونش را شناخت. دوم انقلاب کشاورزی که بین ۸۵۰۰ تا ۹۵۰۰ سال پیش از میلاد روی داد و انسان را یکجانشین کرد. بخش سوم در مورد وحدت بشر است، که نشان می‌دهد چطور به تدریج سازمان‌های سیاسی تحکیم یافتند و به سمت یک امپراتوری جهانی حرکت کردند و در بخش چهارم کتاب، به موضوع انقلاب علمی می‌پردازد و اینکه چگونه این تحول باعث شد انسان‌ها با نابودی بقیه گونه‌ها خود را به سلطه‌گران این دنیا تبدیل کنند.

هفتاد هزار سال پیش، «انسان خردمند» گونه ای کم‌ اهمیت بود که بیش از گونه های دیگر جانوری، تاثیری بر محیط نداشت. او می‌کوشید تنها حیات خود را در میان موجودات دیگر حفظ کند؛ اما براثر تحولات زیستی و تغییرات تطبیقی دیگر با محیط مانند کشف آتش، کار گروهی، ساختن ابزار و… به رأس هرم جانداران صعود کرد. ضرورت تطبیق سریع با محیط زیست، احساس ترس، حس غلبه جویی بر محیط و سایر موجودات، او را بسیار بی رحم، تهاجمی و خطرناک کرد و اکنون او خود را خدا و ارباب جهان می‌داند.

هراری در انتهای کتاب موضوع ادعای خدایی انسان را مطرح می‌کند و می‌گوید با این که انسان تا کنون کارهای شگفت‌انگیزی کرده است، همچنان ناخشنود و ناراضی است و نمی‌داند با این قدرتی که دارد چه کند. ما تبدیل به خدایان خودساخته‌ای شده‌ایم که به دنبال چیزی جز آسایش و شادی خود نیستیم و تازه هرگز هم به رضایت خاطر نمی‌رسیم. آیا چیزی خطرناک‌تر از خدایانِ ناخشنود و ولنگار که نمی‌دانند چه می‌خواهند وجود دارد؟

لازم به ذکر است، در اواخر آبان ماه سال 98، اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران خبر داد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز کتاب های یووال نوح هراری، نویسنده و مورخ اسرائیلی، را لغو کرده است.

برای دانلود کتاب انسان خردمند کلیک کنید.

صفحه اینستاگرام آتئیست ایران

این مطالب را به اشتراک بگذارید

3 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست