زندگی در شکم نهنگ

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه
بدون دیدگاه

یکی از کودکانه ترین و احمقانه ترین داستان های ادیان، زندگی یونس پیامبر در شکم نهنگ و یا ماهی است. در کتاب عهد قديم به عنوان يوناه بن امتای و همچنين در چند بخش از عهد جديد و در قرآن نیز سوره صافات آیه 139 تا 145 به این داستان اشاره شده است:

وَإِنَّ يُونُسَ لَمِنَ الْمُرْسَلِينَ؛ فَالْتَقَمَهُ الْحُوتُ وَهُوَ مُلِيمٌ؛فَسَاهَمَ فَكَانَ مِنْ الْمُدْحَضِينَ؛ إِذْ أَبَقَ إِلَى الْفُلْكِ الْمَشْحُونِ ؛ فَلَوْلَا أَنَّهُ كَانَ مِنْ الْمُسَبِّحِينَ؛ لَلَبِثَ فِي بَطْنِهِ إِلَى يَوْمِ يُبْعَثُونَ؛ فَنَبَذْنَاهُ بِالْعَرَاء وَهُوَ سَقِيمٌ.

و يونس از پيامبران بود؛ ماهی ببلعيدش و او در خور سرزنش بود؛قرعه زدند و او در قرعه مغلوب شد؛چون به آن کشتی پر از مردم گريخت ، پس اگر نه از تسبيح گويان می بود، تا روز قيامت در شکم ماهی می ماند،پس او را که بيمار بود به خشکی افکنديم.

داستان به طور خلاصه آن طور که آلوسی در تفسیر روح المعاتی عنوان کرده و مورد قبول برخی از اهل کتاب نیز هست این است که:

یونس از سوی خدا جهت دعوت مردم شهر نینوی مامور شد. به دلیل اینکه مردم نینوی مردمی شرور بودند یونس زیر بار این مسئولیت نمی روند و تصمیم می گیرد با کشتی به شهر ترسیس فرار کند. پس از حرکت کشتی باد شدیدی شروع به وزیدن می کند و امواج بلندی شکل می گیرد و کار به جایی می رسد که کشتی در آستانه غرق شدن قرار می گیرد. دریانوردان سعی می کنند با انداختن بار مسافرین وزن کشتی را کم کنند. در نهایت به این نتیجه می رسند که دلیل این طوفان جضور شخصی خاص در کشتی است و اگر آن شخص را به دریا اندازند دریا آرام خواهد گرفت. پس از قرعه کشی، قرعه به نام یونس می افتد. به همین دلیل یونس را به دریا می اندازند.

قسمت هیجان انگیز داستان اینجاست که بعد از انداخته شدن یونس در دریا، نهنگی به دستور خدا، یونس را می بلعد و بونس سه روز در شکم نهنگ می ماند و همانجا نماز می خواند و پس استغاثه (فریاد خواهی برای رهایی از گرفتاری)، خداوند به نهنگ دستور می دهد تا یونس را در خشکی بی اندازد!

پس از ادب شدن یونس خداوند به او می گوید که به نینوی برو و ماموریتت را انجام بده.

خنده دار ترین و شگفت انگیز ترین بخش این داستان، جدای از تحمل شرایط اسیدی و هضم نشدن یونس در معده نهنگ این است که اکسیژن نیز به اندازه کافی در معده نهنگ وجود داشته و حتی فضا به قدری بوده است که یونس می توانسته نماز بخواند و سه روز در آنجا زندگی کند.

قدرت تفکر و تعقل بشر آن روزگار با دیدن ابعاد نهنگ این تصور را به وجود آورده که امکان زندگی در داخل بدن این حیوان وجود دارد و چون از انسان بزرگتر است پس انسان می تواند درون آن برود و در آن زندگی کند. موضوعی که با پیشرفت علم و رشد فکری انسان به موضوعی افسانه ای و داستانی تبدیل شده است ولی کماکان به دلیل اینکه سخن الله است، مورد اعتقاد بسیاری از مسلمانان و سایر مومنین نیز می باشد و اگر با دلایل و شواهد علمی غیر ممکن بودن این موضوع را به آنها اثبات کنی در نهایت ممکن است به این نتیجه برسند که با قدرت خداوند تمامی ناممکن ها ممکن می شود.

صفحه اینستاگرام آتئیست ایران
کانال تلگرام آتئیست ایران

این مطالب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست