موسی، پیامبری افسانه ای در تاریخ

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه
3 دیدگاه

داستان پیامبری شخصیتی با نام موسی، با چالش های و تناقضات جدی در تاریخ روبرو است. بر اساس ادعاهای تورات (کتاب مقدس یهودیان) و به پیروی از آن در قرآن شاهد حضور پیامبری در تاریخ هستیم که توانسته با معجزات بسیاری که هریک سوژه ای جذاب برای فیلم های هالیوودی است، قوم یهود را با طی یک مسیر حدود 700 کیلومتری در طول مدت 40 سال! و شکافتن دریا و نابود کردن تمامی ارتش به علاوه یک فرعون مقتدر تاریخی نجات دهد. بدون اینکه ردی و اثری از این فاجعه در تاریخ به جای بگذارد!

این داستان تخیلی که در طی قرن ها رنگ تقدس به خود گرفته بود و منبع الهام بخش بسیاری از آثار هنری و ادبی نیز بوده است با گسترش و پیشرفت دانش بشری با تناقضات جدی در تاریخ روبرو شده است که به طوری کلی اصالت تاریخی آن را از بین می برد.

بسیاری از پژوهشگران و تاریخ شناسان مذاهب و اکتشافات باستان شناسی که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت، در این زمینه هم نظر هستند که داستان پیامبری موسی نه تنها واقعیت نداشته بلکه شکل گیری شخصیتی با نام موسی و قدرت های خارج العاده آن، قرن ها پس از دوره ای که تورات برای زندگی او متصور بوده، شکل گرفته است.

دلیل دروغی به بزرگی موسی چه بود؟

ساخت شخصیتی با نام موسی، توسط کاهنان یهودی با هدف ایجاد قوانین و ضوابط مذهبی و حقوقی تعریف شده ای برای آئین یهود طراحی شده است. این نظریه به طوری کلی بر این شواهد استوار است که بر خلاف کلیه شخصیت های تاریخی بزرگ و کوچک دیگری که در جهان باستان نقش هائی در درجات مختلفی از اهمیت ایفا کرده اند، از شخصیتی به نام موسی در هیچ کدام از نوشته ها و لوحه ها و کتیبه ها و آثار هنری یا مذهبی تمدن های باستانی شرق و غرب، بجز در خود تورات نشانی وجود ندارد.

صفحه اینستاگرام آتئیست ایران
کانال تلگرام آتئیست ایران

این مطالب را به اشتراک بگذارید

3 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • مهدی
  2021-08-21 20:41

  مانند شخصیت خیالی کوروش که تنها ساخته و پرداخته توراة است و سفر تواریخ الایام یک پادشاه خیالی برای اهداف بلند مدت خود ایجاد کردند

  پاسخ
 • کوروش شخصیت خیالی نیست چون کلی اثار تاریخی از ایشان کشف شده این که صهیونیست ها به نفع خودشان از ان بهره برداری میکنن ربطی به وجود تاریخی کوروش نداره اثار تاریخی که قابل انکار نیستن

  پاسخ
 • بی‌خدا
  2022-10-05 11:19

  حماقت دین داران انتها ندارد و هر آینه بر تحمیق‌شان افزوده میشود (آیه ۷ سوره بی‌خدایان 😁)

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست