سهیل عربی کیست و چرا زندانی شده است؟

سهیل عربی کیست؟

سهیل عربی متولد 30 مرداد 1364 در تهران فارغ التحصیل رشته عکاسی از دانشگاه هنر و معماری و وبلاگ نویس ایرانی است که به دلیل اهانت به مقدسات اسلام به اعدام محکوم شده است. وی متاهل و دارای یک فرزند است. خانم نسرین نعیمی همسر، روژان نعیمی دختر و فرنگیس مظلوم مادر ایشان هستند.

دستگیری توسط سپاه

سهیل عربی در تاریخ شانزدهم آبان ماه ۱۳۹۲ به همراه همسرش خانم نسرین نعیمی به دلیل مطالبی که در صفحات Facebook منتشر کرده بود توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت شد. همسرش پس از چند ساعت آزاد شد اما وی به مدت دو ماه در سلول انفرادی بند دو الف سپاه پاسداران بود و پس از آن به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

تصویر قاضی جمهوری اسلامی که سهیل عربی را به اعدام محکوم کرد

اتهامات سهیل عربی

آقای عربی هشت صفحه فیسبوک به نام خودش، نسلی که دیگر نمی خواهد نسل سوخته باشد، فیسبوک الدین فشارکی و … داشته که به دلیل نوشته‌هایش در آن صفحات متهم به چند اتهام از جمله «توهین به ائمه اطهار و پیامبر» شده است.

سهیل عربی روز هشتم شهریور در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی به دلیل نوشته هایش در فیسبوک به اتهام سب النبی (توهین به پیامبر اسلام) به اعدام محکوم شده بود. پس از آن وکلای او به شعبۀ ۳۶ دیوان عالی کشور درخواست تجدید نظر فرستادند و مادۀ ۲۶۳ قانون مجازات اسلامی را با توجه به شرایط پرونده و اقرارهای خود متهم برای عفو او مطرح کردند. کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفته است که سهیل عربی، زندانی عقیدتی از ابتدای بازداشت و زندانی شدنش در آبان ماه ۱۳۹۲ تا کنون در زندان اوین از مرخصی محروم بوده است.

همچنین آقای عربی به دلیل نوشته‌هایش در فیسبوک با چند پرونده دیگر نیز مواجه است که تاکنون حکم آن‌ها قطعی شده است. او به اتهام توهین به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و غلامعلی حداد عادل، نماینده تهران در مجلس و رئیس دانشگاه علامه طباطبایی از طریق نوشته‌هایش در فیسبوک در دادگاه ویژه کارکنان دولت به ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد که این حکم در تجدید نظر عیناً تایید شده است. علاوه بر اینها او به اتهام توهین به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و «تبلیغ علیه نظام» در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست ابوالقاسم صلواتی به سه سال حبس محکوم شده که این حکم نیز در دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد.

رسانه های حکومتی ایران، اتهام آقای عربی را تجاوز به عنف اعلام می کنند تا در مجامع جهانی وانمود کنند اعدام زندانیان عقیدتی نه به خاطر عقیده شان، بلکه برای اتهامات کیفری آن‌ها صورت می‌گیرد.

دادنامه سهیل عربی زندانی عقیدتی
دادنامه سهیل عربی زندانی عقیدتی
دادنامه سهیل عربی زندانی عقیدتی
دادنامه سهیل عربی زندانی عقیدتی
دادنامه سهیل عربی زندانی عقیدتی

زندان، تحقیقات اجباری مذهبی و عدم خروج از کشور

با حذف اتهام سب النبی، سهیل عربی به هفت سال و نیم زندان، دو سال ممنوع‌ از خروجی پس از آزادی و دو سال تحقیقات مذهبی برای اثبات پشیمانی خود (مجازات جایگزین برای اعدام) محکوم شده است. در طول دو سال موظف است ۱۳ جلد کتاب در حوزه دین شناسی، مذهب شناسی و رفع شبهات دینی را بخواند و از بخش های هر کتاب خلاصه ای تهیه کند. همین طور باید در تماس با موسسه «راه حق» و «پژوهشکده امام خمینی» قرار بگیرد و پرسش‌های خود را مطرح کند. او به عنوان تکلیف هر ماه تمام پرسش ها، پاسخ ها و خلاصه کتاب هایش را باید به دادگاه ارائه کند.

اعتصاب غذا و ضرب و شتم

سهیل عربی، در اعتراض به ضرب و شتم فعالان مدنی زندانی آتنا دائمی و گلرخ ایرایی، بار دیگر از تاریخ 25 خرداد ماه 98 اعتصاب غذا کرده است. خانم مظلوم مادر آقای عربی چند هفته پیش با انتشار ویدئویی اعلام کرد که فرزندش را چند بار از زندان رجایی‌شهر به قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران منتقل کرده‌اند و بینی‌اش را شکسته‌اند.

بازداشت مادر

چند رسانه‌ حقوق بشری از بازداشت فرنگیس مظلوم، مادر سهیل عربی، در روز دوشنبه ۳۱ تیر، خبر داده‌اند. هشت مأمور امنیتی مادر آقای عربی را در خانه خواهرش بازداشت کرده و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند. تا این لحظه، از دلیل بازداشت یا محل نگهداری فرنگیس مظلوم اطلاعی در دست نیست.

فرنگیس مظلومی مادر سهیل عربی

کمپین حمایت از آزادی سهیل عربی

جمهوری بی خدایان با همراهی سایر گروه های خداناباور در کشور های مختلف جهان، جهت حمایت از آزادی سریع و بی قید و شرط سهیل عربی اقدام به برگزاری تجمع مقابل سفارت های رژیم تروریستی جمهوری اسلامی و سایر مراکز مهم در تاریخ 17 آگوست 2019 نمود. این تجمع به صورت هماهنگ با شعار FreeSoheil# در کشورهای آلمان، هلند، انگلستان، سوئد، اتریش، آمریکا، کانادا، اتریش و … برگزار شد.

تصویر حکم تبعید سهیل عربی به برازجان

سهیل عربی از زندان آزاد و به برازجان تبعید شد

سهیل عربی پس از هشت سال حبس بدون حتی یک روز مرخصی در تاریخ ۲۵ آبان 1400 از زندان آزاد اما در همچنان در ادامه محکومیتش مجبور به تحمل دو سال تبعید به شهر برازجان شده است.

فهرست