حق سکولار بودن

حق سکولار بودن

امروزه آتئیست ها و خداناباوران یکی از گروه های مورد تبعیض قرار گرفته در جهان هستند. در بعضی از کشورها مانند ایران، آتئیست بودن غیر قانونی است و دامنه مجازات ها در کشورهای مختلف نیز شامل جریمه، حبس و اعدام است.
با وجود قانونی بودن خداناباوری یا آتئیسم در برخی کشورها باز هم برخی تبعیض ها نیز وجود دارد، مانند تبعیض در استخدام، دسترسی به پست های دولتی و بسیاری موارد دیگر.

از زمان انتشار اعلامیه جهانی حقوق بشر در سال 1948، حقوق بشر پیشرفت بزرگی داشته است، اما هیچ یک از این اعلامیه ها، توافق نامه ها و … که بعد از آن به تصویب رسیده، هیچکدام به صراحت حق سکولار بودن را به رسمیت نشناخته است و معنای مشخصی از آن ارائه نکرده اند.

بنابراین در سال 2018، اتحادیه جهانی آتئیست ها (AAI) تصمیم گرفت تا کمپین حمایت از آتئیست ها یا خداناباوران را راه اندازی کند، هدف این کمپین این است که آتئیست ها نیز مانند افراد مذهبی، از حقوق و فرصت های برابر و غیر تبعیض آمیز برخوردار باشند.

در اواخر سال 2018، اتحادیه جهانی آتئیست ها از گروه های سکولار دعوت کرد تا برای فعالیت بر روی این تغییر مهم در قوانین بین المللی حقوق بشر، ائتلافی تشکیل دهند. همزمان با فعالیت ائتلاف، سازمان های مردم نهاد و نهاد های بین المللی نیز بهترین راه برای جذب حمایت دولت ها در نظر گرفته شدند.
نتیجه این فعالیت ها مقالات و مطالب طولانی نبود، بلکه به جای آن بر روی ارائه یک پاراگراف مختصر و مفید تمرکز شد و یک نشان برای برند سازی این تلاش ها معرفی گردید.

حالا کمپین “حق سکولار بودن” (The RIGHT to be SECULAR) در یک پاراگراف خلاصه ارائه شده است:

آزادی دین و عقیده شامل حق سکولار بودن فرد نیز می شود، این یک حق است که در آن اجباری به موارد زیر نیست:
– پذیرش یک اعتقاد
– انجام اعمال دینی
– رفتار یا پوشش مطابق احکام دینی
– شناخته شدن بر اساس ایمان، دین، یا تعلق به یک جامعه، سازمان یا انجمن دینی
– پذیرش مراسم دینی مرتبط با تولد، مرگ و یا سایر رویدادهای زندگی
– ثبت در اسناد رسمی به عنوان عضوی از یک مذهب، ایمان، کلیسا و یا هر نهادی که مرتبط با دین باشد.

بنر حمایت از حق سکولار بودن

امضای دادخواست (petition)

شما همچنین می توانید در شبکه های اجتماعی در مورد “حق سکولار بودن” صحبت کنید و این لوگو را به اشتراک بگذارید و لطفاً در صورت امکان برای حمایت بیشتر پتیشن (دادخواست) آنلاینی که در همین رابطه ایجاد شده است را امضاء کنید.

امضاء پتیشن حمایت از “حق سکولار بودن”

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. جهت اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه اتحادیه جهانی آتئیست ها (Atheist Alliance International) مراجعه کنید.

فهرست