چگونه ادیان میمیرند؟

تغییر ژن ها

ژن های غالب در هر جامعه، ژن هایی هستند که با موفقیت از یک نسل به نسل دیگر منتقل می شوند، در پایان موفق ترین ژن ها تقریباً در همه اعضای یک جمعیت یافت می شود. در مورد ادیان نیز دقیقاً همین است.

تغییر عوامل و فشارهای محیطی می تواند ژن هایی که پیش از این موفق بودند از بین ببرد. این تغییرات انتقال ژن های موفق را از نسلی به نسل دیگر کاهش خواهد داد و باعث می شود انتشار آن ها کاهش یافته و در نهایت از جمعیت خارج شود. در مورد ادایان نیز دقیقاً همین است!

فشارها

ادیان امروزه در بسیاری از جوامع به دلیل فشارهای نامطلوب محیطی رنج می برند. این فشارها توانایی ادیان را در آلوده کردن جوانان کاهش می دهد و به همین دلیل انتقال از نسلی به نسل دیگر نیز با کاهش همراه خواهد بود. مهمترین فشار منفی، دسترسی سریع به اطلاعات جهانی است. اکنون برای جوانان آسان است که بدانند:

  • ایرادی ندارند اگر دینی نداشته باشند.
  • ادیان بسیاری وجود دارد ولی هیچ کدام نمی تواند واقعیت را نشان دهد.
  • ادیان باعث بروز جنگ های مرگبار و همچنین نقض حقوق بشر می شوند.
  • علم نشان داده است که برخی عقاید مذهبی نادرست است.
  • علوم در واقع مزایایی را به بشر ارائه می دهند در حالی که ادیان فقط وعده و وعید می دهند.

این فشارها بر روی برخی جوامع و برای برخی از ادیان سریعتر از سایرین تأثیر می گذارد، اما در دراز مدت، این فشار ها برای اکثر ادیان و مذاهب در جهان امروز کشنده خواهند بود.

ادیان در جوامعی که از محرومیت و یا دسترسی ضعیف به خدمات ضروری برخوردار هستند (مانند آفریقا) و یا در جمعیت هایی که دسترسی به اطلاعات را محدود و یا ترک دین را خطرناک می کنند (مانند ایران، عربستان،…)، مدت زمان بیشتری پایدار خواهند بود اما این جوامع نیز در نهایت تغییر خواهند کرد.

آینده برای مذاهب

گمان می شود که تنها امید برای ماندگاری طولانی مدت مذاهب و ادیان این باشد که به موضوعاتی متفاوت بپردازند. موضوعاتی که با پذیرش شرایط حاکم بر عصر فناوری و اطلاعات نیازهای انسان ها را نیز برآورده سازد. حدس ما این است که در آینده، مذاهب خود را از ماوراء طبیعه دور خواهند کرد و موضوعات طبیعی را در بر خواهند گرفت. همچنین ادیان از فضاهای بیرونی عقب نشینی خواهند کرد و به سمت فضاهای داخلی مانند ذهن، احساسات و روابط ما کشیده خواهند شد.

ادیان بازمانده دیگر قدرتمند نخواهند بود ولی بسیار سازگار تر خواهند شد، خدایان نیز در غیاب ادیان خود را آشکار خواهند کرد!

صفحه اینستاگرام آتئیست ایران
کانال تلگرام آتئیست ایران
کمک به آتئیست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست