چرا خدا خاص و استثنایی نیست؟

چرا خدا خاص و استثایی نیست

اینکه ما آتئیست ها یا خداناباوران فکر کنیم، افراد مذهبی و به طور کل خداباوران افرادی کودن و کم استعداد هستند، تفکری کاملاً اشتباه و نادرست است. وقتی با آنها صحبت می کنید ممکن است با افراد بسیاری باهوش نیز روبرو شوید. اما انتظاری که تاکنون در آن ناامید نشده ایم این است که آنان از استدلال های مردود شده، سفسطه آمیز و بی ارزش در توجیه عقاید و باورهای خود در وجود خدا استفاده کنند.

تعجب آور نیست اگر بدانیم که این افراد باهوش خداباور، بیش از دو هزار سال پیش تاکنون در تلاش هستند تا یک استدلال معتبر برای وجود خدا پیدا کنند و هر بار ناکام و ناموفق بوده اند. اما به هر روی، چه باهوش باشند و یا کودن، همه ی افراد مذهبی و خداباور استدلال های نادرستی را در جهت توجیه عقاید خود ارائه می دهند. تنها تفاوت آنها این است که افراد باهوش مذهبی در پنهان کاری ضعف و نادرستی استدلال های خود بهتر و حرفه ای تر نسبت به سایرین عمل می کنند. اما همچنان این ضعف ها و اشکالات وجود دارد.

انسانها در جستجوی اکتشافات جدید از منابع فکری عظیم و بی کران استفاده کرده اند. ما توانسته این سن، موقعیت و اندازه جهان را به دست بیاوریم، ژنوم انسان، ماهیت ماده و سایر رازهای عمیق بشری را درک کنیم. ما حتی توانسته ایم قضیه آخر فرما را حل کنیم! اما به یافتن خدا و یا نشانه های وجود او حتی اندکی نزدیکتر هم نشده ایم!

یک دلیل کاملاً روشن و مفصل برای اینکه چرا تاکنون نتوانسته ایم خدا را کشف کنیم این است که او دقیقاً مانند خدایان بابلی، خدایان مصری، خدایان یونان، خدایان رومی، خدایان نورس و خدای مسلمانان، مسیحیان، یهودیان و صدها خدای دیگر است.

ما خدا را نتوانسته ایم پیدا کنیم، این به این دلیل نیست که او خاص و استثنایی است، بلکه به این دلیل است که او کاملاً عادی و مانند سایر خدایان، خیالی و پنداری بیش نیست. به همین دلیل است که نمی توانیم هیچ یک از آنها کشف کنیم و یا به وجود آنها پی ببریم.

صفحه اینستاگرام آتئیست ایران
کانال تلگرام آتئیست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست