چرا آتئیست ها احساس آزادی و آرامش بیشتری دارند؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه
8 دیدگاه
چرا آتئیست ها احساس آزادی و آرامش بیشتری دارند

اگر به صورت کوتاه بخواهیم به این موضوع بپردازیم که چرا آتئیست ها احساس آزادی و آرامش بیشتری دارند؟ مهم ترین نکته قابل توجه، طبیعت گرا بودن بی خدایان یا آتئیست ها است.

برخی از بی خدایان یا آتئیست ها هرگز دینی نداشته اند. دیدگاه و نگرش آنها از آغاز زندگی بر پایه طبیعت گرایی استوار شده است. اما برای برخی که پیش از بی خدایی و آتئیست شدن بر فراطبیعت و باورهای دینی اعتقاد داشتند (به خصوص اگر در جامعه مذهبی ایران رشد و پرورش یافته باشند) معمولا همراه با داستان ها و رویدادهای بسیاری است. ممکن است خانواده و یا دوستان فرد از اینکه او دیگر اعتقادی به خدا ندارد مورد رنجش و آزار قرار گیرد اما حس مشترک در بین تمامی آتئیست ها این بوده است که پس از پایان ایمان خود، به حس آرامش و آزادی وجودی دست پیدا کرده بودند.

در طی هزاران سال به انسانهای مذهبی گفته شده است که اگر ایمان خود و باور خود به خدا را از دست بدهید، ایمان و شادی نیز از زندگی شما خواهد رفت. در واقع هدفمندی و شگفت انگیز بودن زندگی را به اعتقاد قلبی و عملی شما به موجودات فراطبیعی و تخیلی پیوند زده شده است. که عمل نیک شما باعث خوشنودی او خواهد شد و در قبال آن نیز پاداشی در نظر گرفته شده است.

این که فردی خداباور و دین دارد این موضوع را درک کند که خود او سازنده اندیشه های نیک و بد است و همه چیز به نوع نگاه و نگرش او به طبیعت بستگی دارد، نخستین گام برای درک احساس آرامش و آزادی است. یک آتئیست و خداناباور می داند که روزهای زندگی او و به طور کلی آن چیزی که سرنوشت می نامیم مانند مهره بازی در دست خدای او نیست، او محکوم و مجبور به سرنوشت از پیش تعیین شده نیست و خودش به عنوان یک انسان می تواند تصمیم بگیرد که چگونه زندگی کند و برای خودش تصمیم بگیرد.

شاید این پرسش یا بهتر بگوییم بهانه پیش آید که اگر فرد با از دست دادن باور و ایمان خود به خدا دست به خشونت و اعمال وحشیانه بزند، چه پاسخی خواهیم داشت؟ پاسخ این است فرد خوش رفتار مذهبی هم با کنار گذاشتن اعتقاد خود، خوش رفتار خواهد بود ولی فقط بی دین و باور زندگی می کند. همانطور که شخصی باورمند صرفا به دلیل باور به خدا با خواهر یا مادر خود ازدواج نمی کند و یا به کودکان تجاوز نمی کند. این برگفته از شخصیت فرد است و ارتباطی به دین و اعتقاد وی ندارد.

صفحه اینستاگرام آتئیست ایران
کانال تلگرام آتئیست ایران

این مطالب را به اشتراک بگذارید

8 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • با سلام خدمت شما من تازه با جمع خداناباوران پوستم تازه کار استم اگر بیتوانید راهنمایی کنید خیلی ممنون میشم چند سوال داشتم
  ۱ خدا ناباوری را برای من تعریف کنید
  ۲ چرا دین اسلام را ترک کردید
  ۳ از اسلام چه چیزی دیدی که نمیتوانید آن رابیپذرید
  ۴چه باعث شده اسلام ترک کنید
  ۵ چرا به جز اسلام دين دیگر را انتخاب نکردید
  ۶ چرا بیخدای را انتخاب کردید

  پاسخ
  • محمد
   2022-04-13 21:52

   1. خدا ناباوری یعنی اینکه معتقد نباشی که خدا وجود داره. این فرق داره با اینکه معتقد باشی خدا وجود نداره. اگر معتقد باشی خدا وجود نداره میشی آتئیست و اگه صرفا معتقد نباشی که حتما وجود داره ولی معتقد هم نباشی که حتما وجود نداره اونموقع میشی آگنوستیک یا ندانم گرا. معمولا این دو گروه با همدیگه یکی شمرده میشن هر چند که خیلی فرق دارند.
   2. من خودم توی خانواده مذهبی به دنیا اومدم و تا حدود ۲۰ سالگی خیلی مذهبی بودم اما این سوال برام بود که اگه اسلام واقعا دین خوبیه پس چرا همه مسلمون نیستند؟ چرا این همه آدم از اسلام انتقاد میکنند؟ من حرفشون رو درک نمیکردم چون اون موقع وسط اسلام بودم. باید از بیرون هم بهش نگاه کنی بدون هیچ پیش زمینه ذهنی. من از بیرون بهش نگاه کردم و در کنار مزایای زیادی که داره به خاطر چندتا عیب به نظر من دین خیلی خطرناکیه. وارد شدن بهش راحته ولی اگه خارج بشی مرتد حساب میشی و محکوم به مرگ. یعنی آزاد نیستی که ترکش کنی و علاوه بر این توی بعضی آیه های قرآن دعوت به کشتن و تجاوز به پیروان بقیه ادیان کرده. مثل یه راهی بدون بازگشتی هست که اگه رفتی توش باید به کسایی که نیومدند توش آسیب بزنی.
   3. توی مورد 2 گفتم.
   4. فرقش با سوال 2 رو نمیفهمم
   5. دلیلی پیدا نکردم که نیاز به دین داشته باشم. دین داشتن دلیل میخواد، نه دین نداشتن
   6. دلیل منطقی برای وجود خدا پیدا نکردم. هرچند که باور به وجود خدا خیلی لذت بخش و جذابه ولی هیچ مدرک و دلیل نداره که باشه.

   من نظر شخصیم رو گفتم
   اگه خواستی میتونی یه کم عقاید خودت رو بگی تا بتونیم با زبان مشترک صحبت کنیم 🙂

   پاسخ
   • محمد
    2023-03-28 16:39

    منم تا بیست سالگی مسلمان سرسخت ولایتی بودم، ولی گاهی وقتها یک تلنگر محکم لازمه تا آدم از خواب بیدار بشه

    پاسخ
  • ک*صشعر نین

   پاسخ
 • Mahziyar
  2022-03-05 04:33

  درود بر تمام بی خدایان

  پاسخ
  • پرهام امیری
   2023-04-25 14:29

   من یه آتئیستم و به خواهرم نظر دارم و باهاش رابطه برقرار می‌کنم چون همونطور که توی حیوانات همجنسگرایی وجود داره رابطه با محارم هم وجود داره تا قبل از اینکه آتئیست بشم با این موضوع خیلی مشکل داشتم همش احساس گناه می‌کردم ولی از وقتی که خودم و خواهرم آتئیست شدیم خیلی راحتیم با تشکر از شما که مارو به این راه سوق میدین

   پاسخ
 • slam man chndta soal dashtam .
  1 atheist che mana mide.
  2 marahel bidin shodent chaqadr zaman bord.
  3 allan ke bidin shodi che hesi dari.
  4 marahel bidin shodanet chetor shakl graft.
  babakhshid man kibord farsi nadarm.

  پاسخ
 • اینو واسه کسایی میگم که هنوز از ترک دینشون مطمئن نیستن
  اعتقاد به سرنوشت و خواسته خداوند اصلی ترین عامل برای فقیر بودن و عقب مونده بودن افراد با خداست
  اگه در نظر بگیرید که شما فقط همین دنیا رو در اختیار دارید و قرار نیست بعد از مرگ چشمتون رو تو هیچ دنیای دیگه ای باز کنید قطعا پیشرفت میکنید و واسه زندگیتون بیشتر تلاش میکنید
  این داستان ها همش ساخته ذهن افرادیه که از اینکه قبول کنن مرگ پایان وجود داشتنه میترسن

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست