چرا آتئیست ها احساس آزادی و آرامش بیشتری دارند؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه
بدون دیدگاه
چرا آتئیست ها احساس آزادی و آرامش بیشتری دارند

اگر به صورت کوتاه بخواهیم به این موضوع بپردازیم که چرا آتئیست ها احساس آزادی و آرامش بیشتری دارند؟ مهم ترین نکته قابل توجه، طبیعت گرا بودن بی خدایان یا آتئیست ها است.

برخی از بی خدایان یا آتئیست ها هرگز دینی نداشته اند. دیدگاه و نگرش آنها از آغاز زندگی بر پایه طبیعت گرایی استوار شده است. اما برای برخی که پیش از بی خدایی و آتئیست شدن بر فراطبیعت و باورهای دینی اعتقاد داشتند (به خصوص اگر در جامعه مذهبی ایران رشد و پرورش یافته باشند) معمولا همراه با داستان ها و رویدادهای بسیاری است. ممکن است خانواده و یا دوستان فرد از اینکه او دیگر اعتقادی به خدا ندارد مورد رنجش و آزار قرار گیرد اما حس مشترک در بین تمامی آتئیست ها این بوده است که پس از پایان ایمان خود، به حس آرامش و آزادی وجودی دست پیدا کرده بودند.

در طی هزاران سال به انسانهای مذهبی گفته شده است که اگر ایمان خود و باور خود به خدا را از دست بدهید، ایمان و شادی نیز از زندگی شما خواهد رفت. در واقع هدفمندی و شگفت انگیز بودن زندگی را به اعتقاد قلبی و عملی شما به موجودات فراطبیعی و تخیلی پیوند زده شده است. که عمل نیک شما باعث خوشنودی او خواهد شد و در قبال آن نیز پاداشی در نظر گرفته شده است.

این که فردی خداباور و دین دارد این موضوع را درک کند که خود او سازنده اندیشه های نیک و بد است و همه چیز به نوع نگاه و نگرش او به طبیعت بستگی دارد، نخستین گام برای درک احساس آرامش و آزادی است. یک آتئیست و خداناباور می داند که روزهای زندگی او و به طور کلی آن چیزی که سرنوشت می نامیم مانند مهره بازی در دست خدای او نیست، او محکوم و مجبور به سرنوشت از پیش تعیین شده نیست و خودش به عنوان یک انسان می تواند تصمیم بگیرد که چگونه زندگی کند و برای خودش تصمیم بگیرد.

شاید این پرسش یا بهتر بگوییم بهانه پیش آید که اگر فرد با از دست دادن باور و ایمان خود به خدا دست به خشونت و اعمال وحشیانه بزند، چه پاسخی خواهیم داشت؟ پاسخ این است فرد خوش رفتار مذهبی هم با کنار گذاشتن اعتقاد خود، خوش رفتار خواهد بود ولی فقط بی دین و باور زندگی می کند. همانطور که شخصی باورمند صرفا به دلیل باور به خدا با خواهر یا مادر خود ازدواج نمی کند و یا به کودکان تجاوز نمی کند. این برگفته از شخصیت فرد است و ارتباطی به دین و اعتقاد وی ندارد.

صفحه اینستاگرام آتئیست ایران
کانال تلگرام آتئیست ایران

این مطالب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست