ده فرمان نوین برای بی خدایان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه
2 دیدگاه
ده فرمان نوین خداناباوران

بی خدایان یا خداناباوران اخلاقیات خود را بر پایه کتاب های مقدس که سرشار از کینه و نفرت است بنا نمی کنند. ممکن است این سئوال پیش آید که پس چگونه تصمیم می گیرند که چه چیزی خوب است و یا بد؟

فارغ از اینکه چگونه به این پرسش پاسخ دهيم، اکثریت انسان های جهان در مورد رفتارهایی که خوب و یا بد محسوب می شود توافق دارند، اما این توافق هيچ ربطی به دین ندارد و چه این برداشت صورت بگیرد که اخلاقيات شان برگرفته از دین بوده است و یا چیز دیگر، دامنه ی آن شامل مؤمن ترین دینداران و خداباوران نیز خواهد بود.

اگر از امثال طالبان های افغانستان، ملاهای ایران و همتای مسيحی یا یهودی آنان بگذریم، باقی مردم توافق اخلاقی گسترده ای بر سر اصول اخلاقی دارند. اکثریت ما بی جهت دیگران را در رنج و زحمت قرار نمی دهیم، به آزادی بيان و صيانت از آن معتقد هستیم، حتی هنگامی که با نظر گوینده موافق نباشيم. ماليات ها و قبض های ماهانه را می پردازیم، تقلب نمی کنيم، اختلاس نمی کنیم، آدم نمی کشيم، زنای با محارم نمی کنيم و با دیگران کاری نمی کنيم که نمی خواهيم با خودمان بکنند.

برخی از این اصول نيکو را در کتاب های به اصطلاح مقدس و آسمانی نيز می یابيم البته این کتب مقدس هيچ قاعده ای برای تمييز اصول خوب از اصول بد ندارند. به همین خاطر در اکثر جوامع افراد و موسسات فرهنگی و مذهبی بسیاری کوشیده اند تا اصول اخلاقی ارائه دهند که مورد قبول اکثریت افراد آن جامعه را جلب کند، نکته جالب توجه این است که اکثر آنها موفق به نتایج مشابهی شده اند و نتایج به دست آمده نیز نمایانگر ارزش هایی جاری در جوامع دوران آنها بوده است.

اکثریت مردم تصور می کنند که اخلاق رابطه مستقیمی با دین داری و خداباوری فرد دارد در صورتی که کاملاً بر خلاف این موضوع اثبات شده است. ممکن است آتئیست ها یا خداناباوران بسیاری را مشاهده کنید که بسیار بیشتر از دین داران و افراد مذهبی نسبت به اصول اخلاقی پایبند هستند و بیش از بسیاری از خداباوران نسبت به رعایت حقوق افراد و حریم شخصی آنان اهمیت قائل می شوند.

در این نوشتار با ده فرمان نوین بی خدایان که نسبت به رعایت آنها تلاش می کنند آشنا می شویم، در ادامه آن چند فرمان دیگر که توسط ریچارد داوکینز ارائه شده است مشاهده خواهید کرد.

ده فرمان نوین بی خدایان:
 1. با دیگران کاری نکن که نمی خواهی با تو انجام دهند.
 2. تلاش کن تا هیچگاه آسیبی به کسی وارد نکنی.
 3. با دیگر انسان ها، موجودات و کل جهان با عشق، صداقت، وفا و احترام رفتار کن.
 4. از تبهکاری چشم نپوش و از اجرای عدالت دریغ نورز اما همواره آماده باش تا فرد بدکاری را که به بدی خود اذعان کرده و صادقانه پشیمان است ببخشی.
 5. زندگی خود را با حس شادی و شگفتی پیگیر.
 6. همواره بکوش چیزهای تازه ای بیاموزی.
 7. همه چیز را بسنج، همواره باورهای خود را با واقعیات بازآزما و آماده باش تا حتی عزیزترین باورهایت را هم که با واقعیت نمی خوانند کنار بگذاری.
 8. هرگز به دنبال سانسور کردن خود یا دوری جستن از مخالفان ات نباش، همواره به دیگران حق بده تا مخالف تو باشند.
 9. عقاید خود را مستقل و بر مبنای خرد و تجریه ی خود انتخاب کن، نگذار دیگران تو را به پیروی کورکورانه بکشانند.
 10. همه چیز را به پرسش بگیر.

و اما پیشنهادات ریچارد داوکینز در رابطه با این ده فرمان نوین خداناباوران:

 1. از زندگی جنسی خود لذت ببر (تا حدی که به هیچ کس آسیب نرسانی) و بگذار دیگران هم در خلوت خود از هرچه دوست دارند لذت ببرند، زندگی دیگران به تو ربطی ندارد.
 2. بر پایه جنسیت، نژاد و تا حد امکان گونه، تبعیض قائل نشو.
 3. بچه هایت را معتقد به نظام عقیدتی خاصی نکن. به آنان بیاموز که چگونه خودشان اندیشه کنند، شواهد را ارزیابی کنند و با تو مخالفت کنند.
 4. آینده را با مقیاس زمانی بزرگتری نسبت به عمر خود بنگر.

پیشنهاد شما در رابطه با این ده فرمان نوین چیست؟ چه فرمان های دیگری می توان به این موارد اضافه کرد؟

صفحه اینستاگرام آتئیست ایران
کانال تلگرام آتئیست ایران

این مطالب را به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • یاسین
  2021-08-10 14:01

  سلام چطور میتونم آتئیست بشم ؟؟ و من نیاز به دوستای آتئیست دارم بنظرتون چیکار کنم میتونید راهنمایی کنین ؟؟

  پاسخ
  • آتئیست ایران
   2021-08-15 15:59

   درود بر شما، آتئیست شدن بر خلاف ادیان، نیازی به مراسم و عقاید خاصی نداره. فقط کافیه مطالعه کنید و تفکر! منابع مطالعاتی هم در بخش کتابخانه در دسترس شماست.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست