کتاب دورنمای اخلاق

زمان مورد نیاز برای مطالعه: < 1 دقیقه
بدون دیدگاه
کتاب دورنمای اخلاق

دورنمای اخلاق: چگونه علم می تواند ارزشهای انسانی را تعیین کند نام کتابی از آقای سم هریس نویسنده آمریکایی است که در سال 2010 منتشر شده است.

نخستین کتاب سم هریس، با نام پایان ایمان، باعث شد تا در سراسر جهان پیرامون اعتبار دین، بحث و گفتگو های بسیاری شکل بگیرد.
پس از آن، هریس متوجه شد که بسیاری از مردم از مومنان و روحانیون تا دانشمندان آتئیست در یک موضوع وجه اشتراک دارند: علم در مورد ارزش های انسانی حرفی برای گفتن ندارد. در واقع به دلیل اینکه علم به سئوالات معنایی و مفهومی در رابطه با اخلاق پاسخی ارائه نداده بود باعث ایجاد خلاء موقتی شده بود، روحانیون و مذهبیون از این فرصت برای توجیه لزوم ایمان و اعتقاد به خدا استفاده می کردند.

در این کتاب بسیار بحث برانگیز، سم هریس در پی پیوند اخلاق با دانش بشری است. هریس با تعریف اخلاق بر پایه همزیستی انسان و حیوان، اثبات کرده است که علم سخن بهتری برای چگونه بهتر بودن ما ارائه داده است و در واقع این علم است که به ما می گوید چگونه باید باشیم و رفتار کنیم.

از دیدگاه هریس، اثبات نادرستی نسبیت گرایی اخلاقی، به سادگی امکان پذیر است و هزینه های زیادی برای بشریت خواهد داشت و در نهایت هجوم دین به حوزه ارزش های انسانی دفع خواهد شد.

هریس با استفاده از تخصص خود در زمینه فلسفه و علوم اعصاب ، به همراه تجربه خود در خط مقدم جنگهای فرهنگی، کتابی ارائه داده است که قواعد بازی را تغییر می دهد و دورنمای جدیدی از آینده علم و همزیستی واقع گرایانه بشر نشان می دهد.

صفحه اینستاگرام آتئیست ایران
کانال تلگرام آتئیست ایران

این مطالب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست